Фактор ризику розвитку НІЗ
обставина, яка сприяє виникненню небезпечної ситуації (ризику).
Основні поведінкові та екологічні фактори ризику виникнення НІЗ
нездорове харчування; недостатня фізична активність; куріння тютюнових виробів; вживання алкоголю; забруднення повітря.
Біологічні фактори ризику розвитку НІЗ
надмірна вага та ожиріння, підвищений артеріальний тиск та високий рівень холестерину.
Роль профілактики НІЗ
якщо не вживати жодних профілактичних заходів, не проходити обстежень і не здавати аналізи, то є високий ризик отримати важкі ускладнення НІЗ. Саме тому вкрай важливою є профілактика, вчасна діагностика та контроль цих захворювань. Навіть невелике зниження рівня факторів ризику серед усього населення веде до значного зменшення рівня НІЗ.
Серцево-судинні захворювання (ССЗ)
7це захворювання серця та кровоносних судин, які живлять серце та мозок. До ССЗ належать ішемічна хвороба серця (ІХС); цереброваскулярні захворювання (ЦВЗ); захворювання периферійних артерій; тромбози.
Чинники, які сприяють розвитку ССЗ
це підвищений артеріальний тиск, високий рівень глюкози й холестерину в крові, надмірна вага та ожиріння.
Цукровий діабет
це хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормон, який регулює рівень цукру в крові), або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
Діабет І типу
розвивається через нестачу інсуліну в організмі, тому людині необхідно вводити цей гормон щоденно. Найчастіше його діагностують у дитинстві. Це інсулінозалежний тип діабету.
Діабет ІІ типу
виникає, коли підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну або клітини організму стають нечутливими до інсуліну та не поглинають достатньо цукру з крові. Це найбільш поширений тип діабету серед дорослих.
Гестаційний діабет
розвивається у жінок під час вагітності та характеризується підвищеним рівнем цукру у крові. Хвороба може збільшити ризик ускладнень під час вагітності та пологів.
Онкологічні захворювання (рак)
8це загальний термін великої групи різних захворювань, визначальною ознакою яких є швидкий ріст та розмноження аномальних клітин. Вони формують пухлину й можуть уражати інші органи або частини тіла. Найбільш поширеними видами раку є рак легень, колоректальний рак (рак кишківника), рак шлунку, рак печінки, рак грудей. За даними ВООЗ, від 30% до 50% випадків раку можна запобігти, якщо уникати факторів ризику та регулярно проходити профілактичні обстеження.
Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)
9це загальна назва групи захворювань з характерними та стійкими респіраторними симптомами, що виникають через патологічні зміни в легенях та/або ураження альвеол, які спричинені шкідливими часточками або газами. Головними причинами появи ХОЗЛ є куріння тютюнових виробів, включно з пасивним курінням, а також забруднене повітря, тяжка астма, часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві.
Психічні розлади
це широкий спектр розладів, що спровоковані зміною психіки людини й суттєво впливають на її спосіб та якість життя. Вони бувають різними за складністю та інтенсивністю загострень. Із більшістю розладів, зокрема, з депресією, тривожним розладом, панічними атаками, можна впоратися завдяки терапії. Проте деякі з них є хронічними10 і пацієнту, і його рідним потрібно навчитися жити з цим розладом. Зокрема, це йдеться про біполярний розлад, шизофренію, психотичні розлади.
Тягар хвороби
індикатор, що позначає тривалість життя, скориговану на непрацездатність через хворобу.
Індекс маси тіла (ІМТ)
це відношення маси тіла людини до її зросту. Формула ІМТ = маса тіла (кг)/ріст (м)² ІМТ дозволяє непрямо оцінити, чи є маса недостатньою, нормальною, надмірною (ожирінням).
Показник втрачених років потенційного життя (Years of Life Lost)
показник, що часто використовується в комунікації НІЗ. Це оцінка середніх років, які прожила б людина, якби не померла передчасно.
Роки життя з поправкою на інвалідність (Disability-Аdjusted Life Years)
це показник загального тягаря хвороб, виражений у кількості років, втрачених через поганий стан здоров'я, інвалідність або передчасну смертність.
Здорове харчування
це такий підхід до харчування, що допомагає запобігати розвитку неінфекційних захворювань. Здорове харчування дорослих охоплює споживання фруктів, овочів, бобових, горіхів та цільнозернових продуктів та обмежує вживання вільного цукру, солі, трансжирів і насичених жирів. Точне наповнення здорового збалансованого харчування змінюється залежно від індивідуальних потреб, наприклад, віку, статі, способу життя, ступеня фізичної активності.